Płyty CD to niezbędne elementy każdego biura, urzędu czy szkoły, nierzadko przydają się także w domowym zaciszu. To niezawodne nośniki danych, które pozwalają na nagrywanie i odtwarzanie różnego rodzaju plików w wysokiej jakości. Służą zapisywaniu ulubionej muzyki, zdjęć lub książek w formacie PDF oraz archiwizowaniu ważnych dokumentów, które wymagają długiego przechowywania.
Mimo, że płyty CD często zastępowane są przez inne nośniki danych, korzystanie z nich wciąż jest dość powszechne. Nierzadko różnego rodzaju dokumenty czy pliki graficzne przygotowywane są właśnie na płycie CD. Takie praktyki są popularne na uczelniach wyższych, w urzędach i w wielu innych instytucjach. Bardzo często płyty CD wykorzystuje się także, gdy ważnych informacji nie chcemy wysyłać pocztą elektroniczną. Płyty CD przydają się również do dokumentowania zdjęć z ważnych wydarzeń z życia i rodzinnych uroczystości. Po latach będą piękną pamiątką – tym bardziej jeśli zdecydujemy się spersonalizować daną płytę wyjątkowym nadrukiem.
Na co zwrócić uwagę wybierając płytę CD?
Wybierając płytę CD, warto zwrócić uwagę na jej specyfikację mechaniczną. Ważne jest, aby zapisane na niej dane można było odczytać w wielu napędach – działających z różnymi szybkościami. Istotna jest także wysoka odporność na promieniowanie ultrafioletowe (UV) oraz możliwie jak najniższy wskaźnik błędów w większości nagrywarek dysków CD. Okres przechowywania wysokiej jakości płyty CD oraz zgromadzonych na niej materiałów wynosi nawet 100 lat.
Warto zwrócić uwagę także na rodzaj płyty CD:
-
płyta CD-R – to płyta kompaktowa, która może być nagrywana jednorazowo. Pokryta jest ona warstwą barwnika, która podczas nagrywania - zapisywania danych na płycie, nagrzewa się, co powoduje zmianę jej właściwości optycznych. Gdy płyta CD-R znajduje się w odtwarzaczu, laser odczytuje wspomniane zmiany i przetwarza je na dane cyfrowe, które przesyłane są do głośników lub słuchawek. Płyta CD-R jest płytą jednorazowego zapisu, co oznacza, że po nagraniu danych nie można ich już edytować ani nadpisać.
-
płyta CD-R do nadruku – to płyta kompaktowa zaprojektowana z myślą o drukowaniu bezpośrednio na jej powierzchni. Takie płyty są zwykle opatrzone białą, matową lub błyszczącą warstwą, która umożliwia naniesienie nadruku. Nadruki te mogą być grafiką, tekstem lub obrazami, które nadają płycie indywidualny charakter i mogą pomóc w jej identyfikacji. Aby nanieść nadruk na płytę, korzysta się zazwyczaj z drukarki CD lub drukarki atramentowej z odpowiednim oprogramowaniem, które umożliwia drukowanie na płycie. Niezbędne są także specjalne tusze - wytrzymałe i odporne na ścieranie.
Sprawdź również
Najczęściej zadawane pytania
Czy płyty CD nadają się do nagrywania audio?
Tak, na płyty CD z powodzeniem nagrywać można różnego rodzaju materiały audio, które następnie odtwarzane mogą być na komputerze wyposażonym w wejście na płyty lub w odtwarzaczu CD.
Jaka jest różnica między płytą CD a DVD?
Podobieństwo płyty CD do płyty DVD charakteryzuje się tym, że oba te nośniki umożliwiają odczytywanie danych. Różnica polega na tym, że dysk DVD może pomieścić większe pliki np. całe filmy, niż dyski CD.
Gdzie kupić tanie płyty CD?
W sklepie 123drukuj.pl zamówić można najtańsze płyty CD. Produkty te dostępne w różnej pojemności nośnika i ilości sztuk w opakowaniu, cechują je także atrakcyjne ceny.
Masz pytania dotyczące płyt CD?
Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!